Symposium Chairs
  • Dieter Kranzlmüller, Leibniz Supercomputing Centre (LRZ), Ludwig-Maximilians-Universität (LMU)
  • Gudrun Klinker, Technical University of Munich (TUM)
Program Chairs
  • Christoph Anthes, Leibniz Supercomputing Centre (LRZ), Ludwig-Maximilians-Universität (LMU)
  • Tobias Höllerer,  University of California, Santa Barbara (UCSB)
Program Committee
  • Frank Petzold, Technical University of Munich (TUM)
  • Gerhard Schubert, Technical University of Munich (TUM)
  • Heinrich Hussmann, Ludwig-Maximilians-Universität (LMU)
  • Ruben Garcia, Leibniz Supercomputing Centre (LRZ)
  • Rüdiger Westermann, Technical University of Munich (TUM)
  • Aditi Majumder, University of Califorinia, Irvine (UCI)
  • Benjamin Lok, University of Florida (UF)
  • Bruce Thomas, University of South Australia (UniSA)
  • Daisuke Iwai, Osaka University
  • Daniel Acevedo Feliz, King Abdullah University of Science and Technology (KAUST)
  • Enhua Wu, University of Macau (UM)
  • Ferran Argelaguet, Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)
  • Frank Steinicke, Universität Hamburg (UHH)
  • Gabriel Zachmann, Universität Bremen
  • Henry Been-Lirn Duh, National University of Singapore (NUS)
  • Holger Regenbrecht, University of Otago (Otago)
  • Joaquim Jorge, Técnico Lisboa (IST)
  • Jonathan Ventura, University of Colorado at Colorado Springs (UCCS)
  • Kyle Johnsen, University of Georgia (UGA)
  • Lili Wang, Beihang University (BUAA)
  • Marc Erich Latoschik, Julius-Maximilians-Universität Würzburg (JMU)
  • Ralf Dörner, RheinMain University of Applied Sciences
  • Sabine Coquillart, Institute for Research in Computer Science and Automation (INRIA)
  • Tabitha Peck, Duke University (Duke)
  • Torsten Kuhlen, Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (RWTH Aachen University)
  • Victoria Interrante, University of Minnesota (U of M)
  • Ryan Mcmahan, University of Texas at Dallas (UT DALLAS)
  • Jens Grubert, University of Passau (UP)
Local Organization Chairs
  • Helga Tyroller
  • Rainer Oesmann
Dissemination and Publicity Chairs
  • Michael Käsdorf
  • Erika Krimmer
  • Matti Heikkurinen
Student Volunteer Chairs
  • Bastian Pfleging
  • Markus Wiedemann
FacebookTwitterGoogle+LinkedInEvernotePocketGoogle GmailBaiduShare